Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Štátna karanténa – je naozaj nutná ? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Pár faktických poznámok.

1.)
Moja dcéra študuje v Dánsku, v mestečku Vejle. Tam je pobočka, vysunuté pracovisko, či čo, nejakej veľkej univerzity so sídlom v Odense. Internáty tam nie sú, decká bývajú v podnájmoch, moja dcéra ešte s inou SK babou prenajímajú malý domček.
Zhodou náhôd v mesiacoch január-marec boli (celá trieda) roztrúsení po svete na povinných stážach, moja dcéra v Barcelone.
V marci zaútočila pandémia, univerzita vyzvala svojich študentov, aby prerušili stáže a mazali domov. Moja dcéra pôvodne plánovala návrat do Dánska cez SK. Prikázal som jej rovno cestovať do Dánska, kam priletela 15. marca.
Do Dánska ju pustili, lebo vedela vydokladovať podnájom, aj to, že v Dánsku okrem štúdií aj brigáduje a tam platí aj zdravotné poistenie. Spolužiakov, ktorí si podnájmy nevedeli vydokladovať, lebo si ich na dobu stáže zrušili, do Dánska nepustili.
Dcéra už na letisku dostala automatickú SMS, tam bol nejaký web-kontakt, kde bolo rozpísané, čo má robiť.
Z letiska v Kodani do Vejle cestovala verejnou autobusovou linkou a karanténu absolvovala v tom prenajatom domčeku. Už jej dávno skončila, funguje, učí sa, má skúšky a chodí brigádovať a do ukončenia pandémie som jej zakázal cestovať, hoc aj do SK.

2.)
Synov kamarát bol na Erasmuse v Británii. Akurát mu končil, ale už začal ten cirkus. Dokázal priletieť do Budapešti, medzinárodné vlaky už ale nechodili, tak išiel miestnym vlakom do Komáromu, po dunajskom moste peši do Komárna, tam ho autom čakal jeho otec, doviezol ho do BA.
Oni majú poschodový rodinný dom, tak mladého dali do karantény hore, ktorú aj poctivo dodržal, Rodičia boli dole, stravu mu dávali na schody, a rodičia dva týždne pracovali z domu, iba nakupovať chodili von, aj to vždy v rúškach.
Ten mladý inak prišiel posledný deň, druhý deň už tá cesta bola zarúbaná.

Lenže čo robili Slováci? Mnohí z nich kašlali na akúkoľvek karanténu, disciplínu. Zrovna v Komárne sa stalo to, že repatrianti sa štátu za jeho pomoc pri návrate do SK tak poďakovali, že utiekli z autobusu, aby sa vyhli karanténe. Je to tak?

Štátne karantény začali tak, aby mohli tam pobudnúť také osoby, ktoré doma nemajú na karanténu ideálne podmienky, či nechcú nakaziť svojich príbuzných-seniorov. Teda štát ľuďom priateľsky podal pomocnú ruku. Potom sa štátna karanténa stala povinná pre každého, lebo doma zásady karantény ľudia porušovali.

Podmienky v karanténe?
Hm, to prevádzkovatelia týchto karanténnych zariadení majú tak nízke IQ, že bez osobnej účasti Mikasa nedokážu ľudí od seba rozumne odizolovať. Odkiaľ mali Mikas, či Matovič vedieť, že minulé vlády tam zamestnávali osoby s obmedzenou mozgovou kapacitou, s IQ menšou, ako topánka?

SR v takejto situácii nikdy nebola, možno ČSR v rokoch 1918/19, pri španielskej chrípke. Teda ak aj sú nejaké plány, chýba prax, tak niektoré vec, chybyi treba tolerovať, utrasie sa to.

A nezabúdajme ani na to, že Corona-vírus prišiel v zlom okamihu. Bolo tesne po voľbách. Hoc Matovič jasne povedal, nechystá na úradoch žiadnu vendetu, pomstu, čistky, úradníci sa klepú od strachu, či vo funkciách prežijú.
Tak nechcú na seba pútať pozornosť a už vôbec nie chybovať. Tak sú pasívny, sú alibisti, a ak majú vedúcu pozíciu, tak pre istotu potláčajú aj iniciatívu z dola, aby nikto nemohol prísť k takým záverom, že podriadený je viac kompetentný, ako jeho vedúci.

Teda Matovič nemá to ľahké, nezdedil dobre vycvičený team, má iba vystrašených, alibistických, pasívnych úradníkov, ktorí chcú prežiť, a Matovič, aj Mikas musia s týmto nateraz paralyzovaným ľudským materiálom bojovať proti pandémii. Ich prevýchova nejaký čas potrvá...
 

dakujem za diskusiu

Blog bol napisany s cielom, aby sa karantena zlepsila, lebo sa ma to bytostne dotyka. Tohto casu som v zahranici a "niekedy" sa budem vracat na Slovensko.
V ziadnom pripade to nebolo myslene proti Matovicovi.
Kompetencie su Mikasove , ktoremu osobne neverim a mam podozrenie ze moze byt trojsky kon SMERu.
Ak vidite vsetky tituly, ktorymi sa hrdi Mikas, tak urcite Vas napadne ze nie je hlupy a nevzdelany.
Preco teda ak je vzdelany , ak povedal A - statna karantena, nezabezpecil B - treba ju robit takto a takto.
Pana premiera je mi luto, lebo musi robit s tym co je na okolo , ale mal by byt opatrny a davat si pozor na prisluhovacov SMER-u, ktory mozu bojkotovat a paralyzovat jeho snahu.
 

 

ÚVZ SR má pod palcom veľa vecí. Epidémie, hygienu, rádioaktívne žiarenie, peľovú situáciu, pesticídy, vplyv elektromagnetického poľa na organizmus a ja neviem čo všetko ešte. Každé to oddelenie má svojho náležite vzdelaného šéfa, pracujú tam špecialisti na danú problematiku, sú tam právnici z dôvodov tvorby legislatívy, potom laboranti, a podobne.

Pán Mikas je šéfom úradu, ale tá funkcia sa oficiálne volá hlavný hygienik, veď v minulosti ten celý úrad sa volal hygienický úrad, či nejako podobne, už si to nepamätám, hoc denne chodím okolo neho domov.
Inak, ako správne spomínate, pán Mikas má štyri tituly a ak sú moje informácie správne, tak je "vyučený" epidemiológ. Vygooglil som si to, že do tejto funkcie prišiel v roku 2016, bolo to výberové konanie.

Úrad nejakým zázrakom doteraz má na všetkých postoch odborníkov na danú problematiku, teda rádioaktívnemu žiareniu sa nevenuje právnik, či stavebný inžinier iba preto, lebo je krstným synom Mečiara, či preto, lebo je členom SMER-u a pod. Posty sa obsadzujú výberovým konaním.

Platiť o vzdelaní by to malo aj v regiónoch, teda na RÚVZ. V regiónoch ale sa neraz jedná o malé skupinky zamestnancov, na takúto pandémiu, hlavne, ak by ešte aj viac buchla, nie sú personálne dostatočne vybavení.

Teda odborné veci riešia odborníci. Ekonomickým námestníkom zas je nejaký Lovásik, údajne dobre, až výborne zháňa pre úrad financie a ostatné vybavenie, pod neho spadajú aj mzdári, personalisti a podobne, ale v porovnaní s Mikasom nevie dobre jednať s ľuďmi, tak sa ho dosť boja. tam vraj samostatnosť nehrozí...

Mikas aktuálne je pod veľkým tlakom, behá kde-kade na vládu, krízové štáby, sleduje veci vo svete, a ešte by mal bezchybne riadiť úrad. Hlavne ale bojuje s celosvetovou pandémiou, čo asi v minulosti žiadny jeho predchodca robiť nemusel. Mnohé sa učí za pochodu aj on, veď ak aj majú nejaké plány, realita je vždy iná, veď každý vírus má iné zhubné vlastnosti...

Na jednej tlačovke som si všimol, že novinári sa ho hlúpo pýtali na medializovaný incident na Hlavnej stanici. Úprimne povedal, že nevie, o čo sa jedná, to isté povedal aj Matovič. Celé dopoludnie rokovali na štábe, tak ani nemali odkiaľ vedieť, že doobeda nejaká, nie celkom kompletná bezdomovkyňa si bez rúška sadla do vlaku RegioJet, tak ten neodišiel, babu vyhodila až polícia, ale takto meškal cca 30 minút. Toto nemali šancu vedieť, a asi to ani nebol ich problém, ale polície, aby vymohla zákon a poriadok.

Neviem, čo Mikas v podrobnostiach zabezpečil a čo nie, táto pandémia preverí aj zamestnancov úradu, či sú to osoby iba do pohodových mierových časov, alebo dokážu bojovať a samostatne myslieť aj v bojovej línii. Hádam nie Mikas má ešte po nociach písať nejaký elaborát, že ako v Gabčíkove?

Inak mne v jednom dávnejšom TV-zábere, keď sa ešte tvrdilo to, že osoby dôsledne od seba izolujú, udrelo do očí, že minimálne v jednej veci samotní "pacienti" porušujú pravidlá zdravého rozumu, a im to zamestnanci trpia.
Menovite fajčili na balkónoch a nadväzovali sociálne kontakty medzi sebou a tak sa mohli navzájom infikovať. Ak totiž som na balkóne, fajčím, a zároveň debatujem s balkónovým susedom, ponúknem mu svoj zapaľovač, zápalky, či cigarety, tak to celé je zlé...

Asi by mali robiť karantény inde, napr. ubytovať ich v zatvorených kúpeľoch. Tam je aktuálne nevyužívaný zdravotnícky personál, ten by gabčíkovské chyby nerobil. A bez ohľadu na ľudské práva, mala by tam byť aj polícia, aby vymáhala teraz platné, ale stále viac ignorované pravidlá...

(Inak niekoho dlhé roky poznám na ÚVZ SR...)
 

prispevok na urovni

Dakujem za serioznu diskusiu. Ta karantena je len v Gabcikove zla, inde je vraj znesitelna, co sa tyka podmienok.
Co sa tyka algotitmov - zastavam nazor, ze to nemusi byt pan Mikas co to napise a vela veci sa vyvija - testy pred 21 dnami neboli dostupne tak ako su teraz atd ......
A takisto nikto nevie kedy je spravne testovat to ukaze cas.
Ale na druhej strane zase to nie je velka praca spravit standarty napr :

1. Pride na hranicu a ma test negat a je zdravy : st. karantena a druhy den test ak je negativny pokracuje doma
2. pride na hranicu a je zdravy : st. karantena test pri vstupe a dalsi 3. den, ak je negat pokracuje doma
3. pride na hranicu nema test a je chory : test na vstupe, krvnè odbery atd ....... izolacia
Takze pan Mikas to nemusi robit , ale system a standartny postup pri roznych moznostiach musi byt zachovany.
Ja sa budem tiez vracat z cudziny a na mne si zgustnu - ja len chcem aby dovtedy sa nieco vyriesilo .....

Ad vyberove konania : po 30 rokoch v medicine, uz neverim, na vyberove konania a toboz ak to bolo za SMER-u , mozno hl. hygienikovi krivdim ale uz nie som idealista
 

 

Neviem, kde aktuálne žijete, ale ja by som asi tam prečkal pandémiu, najmä ak ste tam zamestnaný, teda máte tam príjem a aj rozumné bývanie. Ani ja som nepustil dcéru domov, má môj príkaz zotrvať Dánsku....

Mám dojem, že v ubytovni policajnej školy v Bratislave na Východnom (ľudovo Rendez) od začiatku problémy boli. Ale v Gabčíkove podľa jedného blogujúceho klienta to zo začiatku bolo normálne, ľudí izolovali od seba tak, ako mali.
Oni to kazili cez tie sociálne kontakty cez balkóny, či kydali na štát, že im nedáva osobitnú vegánsku stravu a pod.

Takže v Gabčíkove to asi dodatočne pokazil nejaký cvok a ľudí nežiadúco premiešal. Inde som problémy nezachytil, aspoň nie v tých médiách, ktoré pravidelnejšie sledujem.

Bohužiaľ, hlupáci sú aj inde a účinne blokujú úspešnosť boja proti pandémii. Napr. všade sa skloňuje hygiena. Na to bratislavská viceprimátorka zodpovedná za likvidáciu odpadov zareaguje tak, že na Veľkonočný pondelok pozastaví odvoz domového odpadu. Teda ak sa do smetnej nádoby v nedeľu dostal vírusom kontaminovaný predmet, tak nie v pondelok, ale až v stredu sa dostal do spaľovne, teda bezdomovci hľadajúci v smetiach "poklady", až do stredy mali možnosť nainfikovať sa vírusom.
Taktiež skrátila otváracie hodiny zberného dvora, a zároveň na tri autá maximalizovala pohyb v areáli. Výsledkom boli doslova hodinové čakacie časy, a iste aj viac odpadu v prírode na nelegálnych skládkach, a tam samozrejme aj možnosť nákazy od kontaminovaného odpadu.

Možno aj v Gabčíkove majú podobného "experta", ako je tá naša viceprimátorka.

Moja rada, zostaňte nateraz vonku, a ak už nemôžete, tak hádam už karanténa opäť bude normálne fungovať aj v Gabčíkove...
 

 

pán doktor, od lekára by som čakal, že pozná inkubačnú dobu koronavírusu. Pustiť človeka, ktorý má na hranici negatívny test s tým, že nie je nakazený, by bolo veľké riziko, čo ak sa nakazil tesne pred vstupom na slovenské územie. Preto sa testy robia až piaty deň po príchode.
 

inkubacna doba

priklad , ktory som uviedel som vymyslel z brucha, je na odbornikoch aby ho vymysleli a pouzivali. Nebojte sa inkubacnu dobu koronavirusu poznam .
Neviem, kedy by sa mali presne odoberat testy, ale urcite je rozdiel medzi navratilcami ak jeden pride s negativnym testom na hranicu a druhy nema ziaden test ........ ale na to su odbornici. Ale ako je vidiet aj odbornici v tom jasne nemaju.
Pri vstupe do Rakuska nesmie byt test starsi ako 4 dni ....... a Rakusanom to staci a aj tu je riziko, ze od vykonania testu pocas 4 dni sa nakazi.

Napriklad ja pri vstupe do Rakuska som robil 3 testy po sebe ako samoplatca v odstupe asi 4-5 dni a bol som stale negativny. Nevedel som kedy budem cestovat. Mal som stale riziko ked od vykonania testu do nasledujuceho testu sa nakazim.
Druha osoba pocas tychto 12-15 dni nevykonala ani jeden test.
OTAZKA : ak by ste musel cestovat s niekym v autobuse koho by ste si vybral ako suseda mna, alebo netestovanu osobu ?

A yak je to aj s prichodom na hranice ten co bol testovany alebo opakovane testovany musi mat iny algoritmus ako ten co nie je vobec testovany. Ak by stat mal peniaze , tak by robil test kazdemu pri vstupe , ktory by zopakoval za urcity cas .... a potom domov.
Problemom je, ze nemame na testy peniaze a odbornici nenapisali ziadne algoritmy.
 

 

Ja som iba laik, ale niekde v TV-novinách, (preto niekde, lebo sledujem tri štáty,) nejaký odborník hovoril to, že najčastejšie až piaty deň po nákaze sa dá vírus na 100% zistiť zo vzoriek, ktoré sa berú vatičkou z úst a z nosa. Preto sa pre istotu testuje šiesty deň, a potom po pár dňoch opakovane.

Tie čínske rýchlotesty, ktoré skúmajú krv, sú najspoľahlivejšie až po prekonaní nákazy, vtedy vykážu tie protilátky v krvi, ktorými sa organizmus bránil vírusu.
Ak ten test robia čerstvo nakazenému, či ešte chorému, tak úspešnosť odhalenia nákazy podľa Borisa Kollára je 50%-ná, podľa Francúzov a Španielov dokonca iba 20%-ná.

Ale vedci o nákaze vedia stále viac, tak sa metodika testovania ešte môže meniť.

Štát na testy (testovacie sady) prachy má, kapacity na odber a vyhodnotenie testov sa zvyšujú postupne.

Prioritu pri testovaní všade vo svete majú osoby s príznakmi nákazy, a ak je ich test pozitívny, potom sa tzv. trasujú a v rámci toho sa testujú "zaujímavé" prípady z ich okolia.
Plus k tomu teraz sa u nás ide po osadách a domovoch dôchodcov.

A ako sám píšete, Rakúšan vás na čiare netestoval, stačil mu dokument o testovaní.
Ani len EU metodiky boja proti pandémii nie sú jednotné. A ECDC, t.j. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb, čo je EU obdobou WHO pre istotu mlčí ako ryba. To isté EU-komisárka pre verejné zdravie, či EU-parlamentný výbor pre zdravie.
Ak EU niečo rieši, tak Odbána, či likviduje pandémiu dostatočne demokraticky.

Takže bojujeme s pandémiou sami, ideme vlastnou cestou a v rámci svojich možností, osvedčené cesty nie sú. WHO nám nepomôže, háji Čínu, a ECDC zas je jalová...

Nakoniec jedno číslo z Maďarska. Včera v ich TV hlásili, že už pokutovali, či inak stíhajú cca 1200 osôb, ktoré nedodržali zásady domácej karantény. Ani my nie sme lepší, tak preto sú tie štátne karantény...
 

 

No, šiesty deň od nákazy. To znamená, štát počíta s tým, že k nakaze mohlo prísť najpozdejsie na území SR. Preto testy až na 6. deň.

A štátna karanténa po pozitívnom teste je už priame ohrozovania zdravia pozitívne testovaného.
V akejsi cudzej izbe, bez pravidelnej výmeny postelneho prádla, bez stravy vhodnej pre choreho, bez upratovania - fakt sa Slovensko viac stará o odsúdených ako o chorých. To je na žalobu alebo aspoň ombudsmana.
 


Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 4 841
 2. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 972
 3. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 402
 4. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 364
 5. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 328
 6. Vladimír Čuchran: Vodné centrum, košický aquapark 277
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 143
 8. Miroslav Babič: Ako jednoducho vybabrať s konšpirátormi 116
 9. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 115
 10. Anton Kovalčík: Kam sme sa to preklikali? 114

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 2. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 3. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 4. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .
 5. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle XIII. Žilinské fragmenty.
 6. Jozo Peric: Infobip je prvým chorvátskym jednorožcom s investíciou 200 miliónov dolárov
 7. Miriam Studeničová: Čo nám chce povedať choroba?
 8. Július Kovács: „Ja keby som mal tú moc spravím také Harakiri, len by sa tu prášilo“ !
 9. Lukáš Baloga: Čím sa táto kríza líši od ostatných? Predovšetkým ochotou riskovať
 10. Martin Krištoff: Saudská Arábia zaznamenala v druhom štvrťroku deficit 29 miliárd dolárov, kvôli poklesu pr


Už ste čítali?