Štátna karanténa – je naozaj nutná ?

Autor: Jaroslav Vidan | 23.4.2020 o 16:02 | (upravené 23.4.2020 o 16:27) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  865x

Článok o tom ako funguje štátna karanténa a ako by sa mala  praktizovať . Spracované na základe svedectiev a výpovedí internovaných osôb.

Štátna karanténa bola zavedená ako medicínsko - epidemiologické opatrenie, ktoré má slúžiť na izoláciu chorých a potencionálne nakazených osôb prichádzajúcich z rizikových oblastí s cieľom zamedziť šíreniu infekčného ochorenia medzi ostatným obyvateľstvom.

Štátna karanténa je určite nutná a dobrá ! Prevádzkovanie karantény je však chaotické a bez odborného vedenia.

Podľa zozbieraných svedectiev ( hlavne z karantény Gabčíkovo ), nestačí štátu vyhlásiť štátnu karanténu a toto opatrenie ďalej nesledovať.  V opatrení ÚVZd a vo vyhláseniach MV SR sú síce určité špecifikácie, ako sa má výkon karantény realizovať , ale prax zo zariadenia v Gabčíkove je podstatne iná a je v rozpore s realitou.

1.logisticko-organizačné problémy : navrátilci po príchode na štátnu hranicu, museli nechať svoj dopravný prostriedok na hranici a za niekoľko dní boli vyzvaní aby si odtiahli z hraničného parkoviska auto.

Náprava : ak niekto dobrovoľne chce podstúpiť karanténu, prečo na transport nemôže použiť vlastný prostriedok , hoci by bol aj v sprievode policajtov.

2. logistika ubytovania : štruktúra, ktorá sa využíva v Gabčíkove obsahuje 2 a 3 posteľové izby a tieto dve izby majú spoločné sociálne zabezpečenie. V Gabčíkove dochádzalo k miešaniu skupín s rôznym miestom pôvodu a rôznym miestom príchodu. Tým pádom dochádzalo k situáciám,  kde negatívne testovaní sa na bunke stretli s pozitívne testovanými osobami , čo im predlžovalo karanténu.

Náprava : zásadne nemiešať skupiny navrátilcov aby nedochádzalo k ich vzájomnej kontaminácii

3. zdravotnícke zabezpečenie  : pacienti s chronickými ochoreniami a potrebou svojich liekov žiadali zabezpečiť lieky . Počas 14 dní nedostali odpoveď a lieky si navrátilci zabezpečili od príbuzných a prostredníctvom rodiny

Náprava : zabezpečenie týchto požiadaviek prostredníctvom prítomného lekára je jednoduchá vec, ak by lekár bol prítomný.

4.Karanténa Gabčíkovo nemá dostatok dezinfekčných a čistiacich prostriedkov. Všetky prostriedky si navrátilci zabezpečovali na vlastné náklady a prostredníctvom rodiny.

Náprava :ak štát určí miesto ako miesto, kde sa má realizovať karanténne opatrenie je potrebné vybaviť ho dostatočným množstvom čistiacich a dezinfekčných prostriedkov. Je to základná povinnosť štátu.

5. Ak štát nariadi povinnú štátnu karanténu, považujem za samozrejme, že musí pre internovaných zabezpečiť stravu a pitný režim. Strava bola zabezpečená dobre, pitný režime bol zabezpečený iba prvých 7 dní

Napriek skutočnosti, že štátna karanténa bola nariadená ako povinná, karanténa nie je spravovaná odborníkmi a nie je vypracovaný žiaden algoritmus, ako sa budú realizovať kontrolné testy na detekciu COVID 19.

Vypracovanie týchto algoritmov spadá pod úlohy hlavného hygienika a jeho epidemiológov.

Internovaný  navrátilec by mal presne vedieť, kedy bude testovaný, čo sa stane, ak bude testovaný pozitívne a čo sa bude diať ak bude testovaný negatívne.

Internované osoby musia vedieť, čo ich čaká a ako sa bude pokračovať. Taktiež v algoritmoch musí byť zohľadnené, ak na štátnu hranicu prichádza osoba , ktorá má test a nie je starší ako 48 hodín.

Algoritmus na testovanie tejto osoby musí byť odlišný od osoby, ktorá nemá žiaden test.

Zozbierané svedectvá hovoria o chaotickom systéme na detekciu COVID 19, pretože niekomu odobrali vzorku hneď, niekomu 3.-tí  deň a podobne.Takisto sa líši svedectvo od svedectva ,počet realizovaných  testov. Niekomu robili len 2x niekomu aj 3 x a v predchádzajúcom blogu je popísaný prípad 2 odberov s naplánovaný 3 odberom  a zrazu dva dni pred tretím odberom internované osoby prepustili domov. Takisto nikto z kompetentných sa nevyjadril, ako sa má pokračovať v prípade ak má internovaná osoba na vstupe a za tri dni 2 testy negatívne ....

Tieto skutočnosti hovoria o tom, že detekcia na záchyt ochorenia je chaotická a nie sú vypracované žiadne algoritmy.

Vykonávaniu aktu karantény a s tým súvisiacich prísnych opatrení oddeľuje od obmedzovania a porušenia ľudských práva iba tenká čiara. Vzhľadom na túto skutočnosť by mal štát s jeho výkonnými štruktúrami ,pri výkone karantény postupovať veľmi citlivo.

Podľa výpovede osôb, ktoré karanténu Gabčíkovo absolvovali  sa naša spoločnosť viac stará o práva a potreby väzňov ako o občanov v karanténe .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pán premiér sa hnevá

Prezidentka si dovolila spochybniť jeho boj s hnusobou.


Už ste čítali?