Kto strieľal v Devínskej Novej Vsi viac - vrah alebo policajti ?

Autor: Jaroslav Vidan | 29.9.2010 o 5:55 | Karma článku: 15,61 | Prečítané:  17599x

Niet najmenších pochybností, že streľbu začal šialenec menom Harman. Na celej tragédii a v okolnostiach nasledujúcich po nej ,je však niekoľko záhad a nejasností, ktoré by mali byt objasnené.

Fakt č.1:

Počas devínskej tragédie zahynulo 7 ľudí, vrah spáchal samovraždu a zranených bolo 15 ľudí. Keď vychádzame z predpokladu, že na zabitie alebo poranenie jednej osoby je potrebné zasiahnutie minimálne jedným projektilom vychádza nám podľa počtu obetí, že bolo vystrelených minimálne 24 projektilov (vrah bol zasiahnutý 2 projektilmi od policajného zboru a jeden samovražedný). Toľko nám hovorí jednoduchá matematika.

Fakt č.2:

Polícia dňa krátko po tragédii zverejnila na internete fotografie z miesta činu, na ktorých je spolu vystrieľaných minimálne 46 nábojníc. Kto vystrieľal tieto nábojníce?

nabojnice.1.jpg

nabojnice.2.jpg

Fakt č.3:

Na fotografiách, ktoré majú v zdroji uvedené polícia SR , je ukázaná Harmanova výzbroj, ktorú tvorili 2 pištole, útočná puška vz.58 so zásobníkom a 8 ks oddelených zásobníkov.

zasobniky.jpg

Z fotografii je zreteľné, že jeden zásobník je na 10 nábojov, 6 zásobníkov bolo nabitých na plnú kapacitu 30 nábojov. Posledný zásobník, ktorý sa nenachádzal v zbrani obsahoval 10 nábojov, to znamená, že z neho bolo použitých 20 nábojov. Zámerne som použil slovo použitých a následne vysvetlím, prečo. Na základe tohto faktu sa dá totiž predpokladať, že Harman si po streľbe v dome vymenil zásobník. Iba touto výmenou vieme vysvetliť, prečo zásobník, ktorý nebol v zbrani obsahoval len 10 nábojov. Je zároveň nelogické, že by si všetky zásobníky si naplnil 30 ks nábojov a iba jeden posledný si nabil 10 nábojmi.

Prečo k tomu došlo?

Harman postupoval presne ako pri súťaži v dynamickej streľbe. Dokončil streľbu a pri prvej možnej príležitosti si vymenil zásobník, pričom v nábojovej komore zbrane ostal jeden náboj. To znamená, že v dome vystrieľal 19 nábojov. Tento postup sa používa nielen pri športovej streľbe ,ale aj pri nácvikoch boja proti teroristom. Ak vymeníme zásobník pred vystrelením posledného náboja zbraň ( aj krátka) ostane stále nabitá. Vypustí sa zásobník, zasunie sa nový a streľbe sa môže pokračovať. Ak by sme zásobník vystrieľali do posledného náboja, záver zbrane ostane v zadnej polohe, čo po výmene zásobníka vyžaduje záver zbrane znova naťahovať. Predchádzajúci spôsob je rýchlejší a šetrí čas. Toto je jediné vysvetlenie, prečo sa medzi plnými zásobníkmi nachádzal jeden zásobník iba s desiatimi nábojmi. Použitých bolo teda 20 nábojov z toho 19 bolo vystrelených a 1 ostal v nábojovej komore pred výmennou zásobníka.

Fakt č.4:

Zásobník, ktorý sa nachádzal v zbrani obsahoval 26 nábojov. To znamená, že bolo vystrelených 5 nábojov. 4 náboje zo zásobníka a 1 náboj z nábojovej komory zbrane po výmene. Z tohto vychádza, že Harman vystrieľal spolu 24 nábojov (19 a 5).

vz.58.jpg

Fakt č.5:

Podľa známych skutočností o výzbroji našich policajtov sa predpokladá, že policajti pri zásahu používali najmä náboj vz.82 v kalibri 9x18mm, ktorý ma projektil zo spekaných karbidov. Projektil sa vyznačuje značnou tvrdosťou, málo sa deformuje a po náraze na tvrdú podložku ma tendenciu odrážať sa. Je paradoxom, že tento typ náboja, je nábojom najmenej vhodným do zastavaných mestských oblasti.

Záver:

Na základe fotografií z policajného zdroja,je vidieť, že Harman sa na akciu pripravil a všetky zásobníky naplnil do maximálneho počtu 30 nábojov. Na základe faktov č. 3 a 4 Harman vystrieľal 24 nábojov. Podľa správ, ktoré priniesla polícia a tlač sa dá cela tragédia rozdeliť na dve časti: streľba v dome a streľba pred domom. Na základe hore uvedených faktov sa dá predpokladať, že v dome bolo vystrieľaných 19 rán a pred domom 5 rán, z ktorých 1 rana bola samovražedná. Jediný fakt, ktorý môže tuto teóriu potvrdiť alebo vyvrátiť je zistenie skutočnosti koľko nábojov bolo vystrelených v dome.

Ak by počet nábojov vystrelených v dome bolo 19, tak z tohto počtu musí automaticky vyplývať, že k poraneniu ostatných 15 obetí mohlo dôjsť aj po streľbe policajným zborom. Na devínskej tragédii okrem týchto záhad je zaujímavých aj niekoľko ďalších faktov:

1.Nebola zostavená oficiálna komisia na vyšetrovanie tragédie a policajného zásahu a doteraz nebola podaná žiadna oficiálna správa.

2. Ako vysvetlí polícia počet vystrelených nábojníc ? Kto strieľal viac ?

3. Z policajných zdrojov "ušlo", že Harmanova zbraň sa dostala na expertízu až po 24 hodinách. Kde bola a čo sa s ňou robilo?

4.Telo Harmana bolo vo veľmi krátkom čase spopolnené, hoci vyšetrovanie ešte neskončilo!

5. Do 10 dni po tragédii bola na svetlo vytiahnutá reštrikčná novela zákona o zbraniach a strelive.

Myslím si, že žijeme v demokratickej spoločnosti a časy, kedy polícia dolapila vraha, ktorému pripísala všetky neobjasnené vraždy, sú nenávratnou minulosťou. Devínska tragédia musí byť vyšetrená a verejnosť sa nesmie uspokojiť s faktom o vyznamenávaní policajtov. Občania SR majú právo, aby cela udalosť bola objasnená a verejnosti podaná sprava aj o policajnom zásahu.

V žiadnom prípade sa nezastávam vraha a tento príspevok nepíšem ani z pozície športového strelca za účelom zľahčiť celu tragédiu. Takisto nehľadám vinníkov v radoch policajného zboru. Žiadam iba kompetentné orgány a poslancov parlamentu, aby bola zostavená vyšetrovacia komisia a občanom SR bola podaná sprava o tragédii a zásahu polície.

P.S.1. Dúfam, že sa materiál dostane aj do rúk kompetentných osôb.

P.S.2. Dozvieme sa pravdu ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?