Záchranky - komu sa jedná o zárobok ?

Autor: Jaroslav Vidan | 8.2.2010 o 20:12 | (upravené 9.2.2010 o 6:29) Karma článku: 7,74 | Prečítané:  1038x

Skončilo tretie kolo výberového konania na záchranky.  Prebehlo zase jednofarebne. Ani tentoraz sme nedostali nič. My, ani druhí, iba  „niekto".... a štátne firmy so štátnymi nemocnicami a ich dlhmi. Nikto neuspel, a tým akoby chcel niekto povedať, že systém, ktorý fungoval doteraz, vlastne nefungoval.... a tak ho niekto vymenil. Nie, nikto nechcel nič povedať, nikto nechcel nič meniť. Ide iba o zárobok. Komu ide teda o zárobok ?

"Zvlčilým ľuďom", ktorí siahli na zdravotníctvo, pretože v republike už nič cenného nie je (pardon zabudol som na mýto ). Nie je už totiž z čoho kradnúť a tak sa siahlo na zdravotníctvo.
Veľa ukradli predchádzajúce vlády, ale títo poslední boli najaktívnejší. Siahli na zdravie národa a vystavili riziku to, čo máme najcennejšie - zdravie. Začali kradnúť zo zdravotníctva, ktoré už aj tak zdochýňa.A tak ako supy na púšti si vyhliadnu svoju obeť, tak prišli na rad aj záchranky.

V zašlých časoch ministra Zajaca, keď záchranka bola väčšinou nemocniciam na obtiaž, štát sa ich zbavil a dal ich k dispozícii privátnym spoločnostiam (autor sa nestotožňuje s názorom, že za Zajaca bol tender spravodlivý). Kvalitu zdravotnej starostlivosti ministerstvo zabezpečilo dobrými zákonmi.

Privátne záchranky v dobrej viere budovali svoje strediská a zdokonaľovali svoje systémy.V prvom období sa dostali záchranky na európsku úroveň a podľa môjho názoru dokonca ešte viac. Mali sme totiž v záchrankách aj lekára, čo v iných štátoch nie je doteraz. Keď systém pracoval efektívne, "zvlčilí ľudia" sa zobudili, našli smer záujmu a vyhliadli si záchranky ako zdroj zárobku.

Fungujúci systém zničili a licencie pridelili novým prevádzkovateľom. To čo bolo vybudované a mohlo prinášať plody, bolo zrušené, to čo sa mohlo zlepšovať sa vrátilo, respektíve nasmerovalo na začiatok. Problémom nie je prerozdelenie licencií.
Problémom je ich skoncentrovanie v subjektoch priaznivo naklonených vláde a pridelenie licencií zadlženým štátnym nemocniciam.

V čase, keď kríza v plnej sile  ovplyvňuje spoločnosť a vláda sa snaží ušetriť na nerozumných projektoch, sa zruší to, čo fungovalo a začína sa budovať od začiatku.

A okrem toho, nielen že sa zrušilo, čo bolo už vybudované ale musia sa kúpiť zo štátnych zdrojov sanitné vozidlá, ktoré samozrejme budú podstatne predražené.

Ako by to všetko nestačilo, prestavbu sanitiek dotyčné firmy nechali spraviť v Čechách.
Nie som ekonomicky vzdelaný, ale viem, že export  pre hospodárstvo je veľmi dôležitý...
Ale v tomto prípade sme „exportovali prácu", ktorú mohli vykonať naši ľudia a slovenské firmy.

Pán premier sa robí, že o ničom nevie.

Musí sa tak správať. Je lepšie spraviť mŕtveho chrobáka a robiť sa , že o tom nevie ako prísť do konfliktu so svojim svedomím.
A keby ho aj mal, tak musí sa robiť , že o tom nevie, veď stále je docentom trestného práva a zmysel pre spravodlivosť by mal byť u neho nadmieru vyvinutý !

Stručné vysvetlenie pre diskutujúcich:

 1. lekárom a záchranárom je v podstate jedno, akého zamestnávateľa majú
 2. z profesionálneho hľadiska je nám ľúto, že po dosiahnutí dobrej úrovne záchrannej zdravotnej služby štát neposkytol podmienky na jeho rozvíjanie, ale svojim postojom ju vrátil na začiatok.
 3. finančné zdroje, ktoré použije na kúpu záchranných vozidiel, bolo možné využiť aj iným spôsobom napríklad dobudovaním autonómnej komunikačnej siete.

  http://vidan.blog.sme.sk/c/218604/Zachranky-a-Orange.html

 4. lekárom a záchranárom prekáža, že po uplynutí licencií budú musieť znova meniť zamestnávateľov  a znova začínať od najnižších mzdových limitov
 5. lekárom a záchranárom nie je ľahostajné, že bola prerušená kontinuita vývoja záchrannej zdravotnej služby, ktorá mala aj svoje každodenné problémy na riešenie. Uvedenými skutočnosťami sa riešenie týchto problémov znova oddeľuje
  (viď kompetencie záchranárov)
 6. pričlenenie záchraniek k nemocniciam, ktorých účty zívajú prázdnotou vylepší ekonomickú bilanciu nemocniciam, ale neprinavráti financie do záchranného systému.
 7. preferovanie veľkých spoločností ministerstvom zdravotníctva nie je správne, lebo spoločnosti majú väčšie náklady na prevádzku a nižšiu operatívnosť pri riešení náhle vzniknutých problémov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pán premiér sa hnevá

Prezidentka si dovolila spochybniť jeho boj s hnusobou.


Už ste čítali?